ירושה דיגיטלית

באופן היסטורי, עזבונו של אדם כלל, בעיקרו, נכסים מוחשיים אשר פורטו בצוואתו, נאמנויות, ביטוחי חיים, קופות גמל, חשבונות בנק וכיו"ב. עם התקדמותה של הטכנולוגיה והשפעתה היסודית על כל אספקט בחיינו, מסמכולוגיה רבה עברה דיגיטציה מלאה וכעת היא מאוחסנת ברשת ועל גבי מגוון רחב של מכשירים – טלפונים חכמים, מחשבים, מחשבי-לוח והתקנים ניידים. בעוד שגרסאות נייר של מסמכים משפטיים עדיין עשויים להיות שמורים בכספת ביתו של בעליהם או אצל עורך הדין, הרי שכיום מסמכים אישיים, פיננסיים ואדמיניסטרטיביים קיימים בעיקר בתצורה דיגיטלית במרחב הווירטואלי.

נכסים דיגיטליים לובשים צורות שונות וניתן לסווגם בהתאם לחלוקה הבאה: (1) חשבונות און-ליין אליהם ניתן לגשת באמצעות שם משתמש וסיסמה. (2) קבצים אשר מאוחסנים על גבי מחשב, שרת, טלפון חכם או התקן נייד. (3) קבצים אשר מאוחסנים על גבי באמצעות שירות ייעודי כגון DropBox ו-iCloud. (4) מֵטָ‏א-דָ‏טָ‏א (Metadata) – המדובר במידע אודות מידע, דהיינו, נתונים חיצוניים שאינם קשורים לתוכן המידע עצמו כגון: היסטוריית הגישה למידע, פרטי מיקום, פרטים הנוגעים ליוצר/עורך המידע, קוד וכיו"ב. הקטגוריזציה הנ"ל לוכדת ברשתה נכסים דיגיטליים רבים וביניהם: חשבונות דואר אלקטרוני, חשבונות ברשתות חברתיות, שירותי אחסון ברשת, אתרים או בלוגים אישיים ועסקיים, שירותי תשלום דוגמת PayPal, חשבונות בעולמות וירטואליים כגון SecondLife, חשבונות בשירותי אחסון תמונות כמו Flicker או Picasa, חשבונות באתרי מכרזים (eBay) ובאתרים של קמעונאיים גדולים (Amazon, למשל).

התנהלות עם נכסים דיגיטליים לאחר המוות מעלה שאלות פרקטיות, משפטיות ומוסריות לא מעטות. כאשר אדם הולך לעולמו בלי שתכנן קדימה את מורשתו הדיגיטלית, יורשיו יכולים רק לנסות ולהתחקות אחר רצונותיו; האם ביקש לחסל את נכסיו הדיגיטליים? האם ביקש לחלקם בין יורשיו? האם רצה בהשארתם כפי שהם כמעין גלעד? האם ביקש להשאיר חומרים מסוימים עלומים הרחק מעיניים סקרניות?

לאור העובדה ששווים של הנכסים הדיגיטליים עשוי להיות בעל ערך רב, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה סנטימנטלית, הרי שישנה חשיבות לניהולם, שימורם ותכנון נכון של העברתם העתידית ליורשים/מוטבים במקרה של פטירה או נכות קשה. על מנת שנאמניו ובני משפחתו של המוריש יוכלו לכלכל את צעדיהם בתבונה עליהם לקבל גישה – ככל שזהו רצונו של המוריש – למידע המצוי בנכסים הדיגיטליים. כך, למשל, חשבון דואר אלקטרוני עשוי להכיל פרטים בדבר התחייבויות חוזיות של המוריש אשר בעלי הזכות בעזבון צריכים להיות מודעים אליהם. בדומה, רישיונות שימוש של קבצי וידאו, מוסיקה וספרים אלקטרוניים אשר נרכשו על ידי המוריש עשויים לכלול תניה המונעת העברתם לאחר (כלומר, רישיון השימוש פג לאחר המוות). לעתים עשוי חשבון ברשת חברתית לכלול תמונות אשר משפחתו של המוריש תרצה להימנע מהמשך פרסומן לכל דכפין – כפי שקרה למשפחה אחת בארה"ב אשר אחד מבניה העלה תמונה שלו אוחז באקדח צמוד לפיו זמן קצר לפני שהלה שם קץ לחייו.

החוקים הקובעים כיצד נאמן או בן משפחה יכול לקבל גישה לרכוש או לחשבונות בנק של אדם שנפטר, לא עוצבו מלכתחילה עם מחשבה על זהויות וירטואליות בעלות ערך של ממש, כך שגישה לנכסים דיגיטליים נשלטת כיום ברובה על ידי הסכמי שימוש חד-צדדיים, מצב אשר מוביל לא אחת לסיטואציות בעייתיות. ראשית, רוב אתרי האינטרנט המרכזיים בהם אנו עושים שימוש יום-יומי קובעים כי חשבונו של פלוני אינו ניתן להעברה בלי קבלת רשות אפריורית. תנאי השימוש של הרשת החברתית פייסבוק קובעים למשל כי: "You will not transfer your account… to anyone without first getting our written permission". בדומה, תנאי השימוש של שירות התשלומים הגדול ברשת, PayPal, קובעים כי: "You may not transfer or assign any rights or obligations you have under this Agreement without PayPal's prior written consent". שנית, ספקי האחסון התוכן גדולים אינם נוטים למסור סיסמאות של חשבון הנפטר לבני משפחתו או לאפס אותן – פרקטיקה אשר מונעת מהם גישה לתוכן החשבון אלא אם כן הם יודעים את הקומבינציה הנכונה של שם המשתמש והסיסמה. שלישית, גם בהנחה שמי מן הזכאים לכך אוחז בפרטי החיבור של הנפטר לשירות כלשהו הרי שהוא ניצב בפני בעיה מעגלית: שימוש בשם משתמש וסיסמה בלי הרשאה מתאימה עלול לעלות כדי הפרה של חוק העונשין; חוק המחשבים; וחוק הגנת הפרטיות. כדי להתגבר על המכשול יכול הנפטר לרכז את מצבת הנכסים הדיגיטליים שלו בצוואתו (או במסמך נלווה)  יחד עם פרטי המשתמש המאפשרים גישה אליהם. ואולם, מרבית ספקי התוכן אוסרים בתנאי השימוש שלהם על העברת פרטים מעין זו ללא הסכמתם. כך, לדוגמה, מציינת Facebook באתר שלה כי: "You will not share your password (or in the case of developers, your secret key), let anyone else access your account, or do anything else that might jeopardize the security of your account, ואתר המכירות הפומביות eBay קובע כי: "While using or accessing the Services you will not… transfer your eBay account (including Feedback) and user ID to another party without our consent. רביעית, הסכמי שימוש רבים מעניקים לחברות את הזכות למחוק חשבונות מקוונים תוך פרק זמן מוגדר לאחר שבעליהם נפטרו.

על מנת להתמודד עם הבעיות המתוארות לעיל, גם אם בצורה חלקית, יש לבצע אבחנה בין גישה "לחשבון עצמו" לבין גישה "לתוכן החשבון". ככלל, לחשבון המקוון עצמו אין ערך כלשהו לבני משפחתו של הנפטר. לעומת זאת, הערך הכלכלי או הסנטימנטלי נעוץ בתכנים המצויים בחשבונות הללו – דוא"ל, קבצי מדיה, קניין רוחני וכיו"ב, כאשר החריג לכלל הם חשבונות מקוונים באתרים כמו פייסבוק, טוויטר ואיביי בהם המשתמש בנה לעצמו מוניטין לאורך תקופה ממושכת. לפיכך, אחד מהפתרונות האפשריים הוא פניה לשירותי הרשת הרלוונטיים – בציון הפרטים המתאימים – בבקשה לקבלת העתק מן התכנים המצויים בחשבונו של הנפטר. אף על פי שלא מדובר בפתרון מושלם שכן ספקי השירות עשויים לדרוש צו בית משפט על רקע החשש מהפרת חוקים אשר נועדו להגן על פרטיותו של בעל החשבון, נדמה שבהיעדר חקיקה מתאימה אין מנוס מלנסות ולנקוט בדרך פעולה זאת. יש לציין, כי חלק מחברות השירותים מודעות לרגישות המיוחדת המלווה את הסוגיה ומאפשרות כבר היום לפלוני ליתן הוראות עתידיות – בהתאם לסט אפשרויות קבוע מראש – בנוגע לאופן בו ינהגו בחשבון שלו לאחר פטירתו.

בחלק מהמדינות בארצות הברית הפנימו את הצורך לתת מענה לסוגיה הבוערת. במדינות רוד איילנד וקונטיקט נחקק זה לא כבר חוק המאפשר לממשיכיו של המוריש גישה לחשבונות הדואר האלקטרוני שלו. אוקלהומה ואיידהו מעניקות את הסמכות ליורשים לבצע כל פעולה, להפעיל, להמשיך או לסגור, כל חשבון של הנפטר ברשת חברתית, בבלוגספירה, באתרי מסרים קצרים וחשבונות דואר אלקטרוני. החוק במדינת אינדיאנה נוקט בלשון המרחיבה ביותר ומחייב מתן גישה ליורשים להעתקים מכל מסמך או מידע שהמוריש אחסן בצורה אלקטרונית.

בעוד שטכנולוגיות חדשות פתחו בפנינו אפשרויות חדשות ומגוונות של צבירת נכסים דיגיטליים, הגיע תורו של המשפט להסדיר משפטית וחברתית את החוליה האחרונה בשרשרת המאפשרת את חיסולם או העברתם הלאה, וזאת על מנת שלא נמצא את עצמנו בפני שוקת שבורה ברגע אמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *